جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶

سرویس : استان ها

عکاس :مینا نوعی / کرمانشاه

آژانس عکس همشهری

سرپل ذهاب در آخرین ماه زمستان

کمتر از دو هفته دیگر بیشتر به عید نمانده، اما زن ها دست و دلی برای خانه‌تکانی ندارند. نه اینکه بخواهند که خانه‌ای نمانده برای خانه تکانی! سرپل ذهاب با گذشت بیش از ۱۰۰ روز از زلزله، همچنان با مشکلات مختلفی مواجه است. هر کمپی را که پشت سر می‌گذاری، می‌خواهی دلت را آرام کنی که بخشی از شهر، زخمی از زلزله به جان ندارد، چادرها و کانکس‌ها از پشت خوش خیالی‌ات سربرمی‌آورند تا ته دلت همچنان بلرزد.

کار بازسازی در شهر سرپل ذهاب پیشرفت چندانی ندارد. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد غیر از آواربرداری که حدود دوسوم شهر را شامل شده و هنوز نیز ادامه دارد، عملا کاری روی زمین انجام نشده و منازل و اماکنی دیده می شود که آوارشان باقی است یا کاملا تخریب و رها شده باقی مانده اند و مردم همچنان در کانکس‌ها زندگی می‌کنند.

بعضی از خانواده‌ها کپر ساخته‌اند. کپرهایی که بهتر از کانکس و چادر جواب می‌دهد. وقتی هوا در کانکس سرد است کپرها گرمند. وقتی هوا گرم می‌شود کپرها خنکند.

چادرها و کانکس ها کوچک هستند برخی از وسایل خانه را پشت چادرها چیده‌اند. وسایل آشپزخانه فلزی است و با یک باران دیگر کاملاً زنگ می‌زنند. انگاری همه در یک روز خانه‌تکانی داشته باشند. تمام زندگیشان با بارانی چند روزه بی‌وقفه، نم کشیده! فرش و پتوها را به دار کشیده‌اند. زندگی‌شان  بوی «نا» می‌دهد.

وقوع زلزله ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر (یکشنبه ۲۱ آبان ماه) در منطقه سرپل ذهاب و قصر شیرین واقع در استان کرمانشاه موجب خسارات بسیار و همچنین کشته شدن جمعی از هموطنان و زخمی شدن بسیاری دیگر شد.